کد خبر: 1687

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۱۳ - ۱۸:۵۴

وضعیت روانی دانشجویان نگران کننده است!

معاون فرهنگی و دانشجویی و امور مجلس وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شیوع شش درصدی مصرف مواد مخدر و روانگردان در بین دانشجویان کشور خبر داد و گفت: وضعیت سلامت روان دانشجویان نگران کننده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی و امور مجلس وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شیوع شش درصدی مصرف مواد مخدر و روانگردان در بین دانشجویان کشور خبر داد و گفت: وضعیت سلامت روان دانشجویان نگران کننده است.

به گزارش چابکسر نیوز ، محمدرضا فراهانی افزود: بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، شش درصد دانشجویان کشور مواد مخدر، روانگردان های صنعتی و برخی مشروبات غیرمجاز را مصرف می کنند که این وضعیت نگران کننده است.

وی ادامه داد: در دوره های گذشته به آسیب های اجتماعی جوانان و دانشجویان توجه کافی نشده و همین مساله باعث افزایش نرخ آسیب های اجتماعی در میان دانشجویان شده است.

فراهانی گفت: تحقیقات نشان می دهد که هر قدر نرخ مشارکت های اجتماعی دانشجویان و جوانان کاهش پیدا کند نرخ آسیب های اجتماعی و از جمله اعتیاد در بین آنها افزایش می یابد، بنابراین اگر برای سلامت جوانان دغدغه داریم باید شرایطی را فراهم کنیم که میزان مشارکت های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جوانان افزایش پیدا کند و برای این کار می توانیم جوانان را در تصمیم گیری ها و برنامه های فرهنگی و سیاسی مشارکت دهیم.

توجه به ورزش همگانی برای ارتقا سلامت دانشجویان

معاون فرهنگی و دانشجویی و امور مجلس وزیر بهداشت گفت: یکی از برنامه های جدید وزارت بهداشت برای ارتقا سلامت دانشجویان توجه به ورزش همگانی است زیرا تا کنون بیشتر به المپیادها و ورزش های قهرمانی توجه داشته ایم که تعداد زیادی از دانشجویان را در بر نمی گرفت، برای جبران این مساله هفته آینده اولین المپیاد ورزش همگانی دانشجویان علوم پزشکی در ساری برگزار می شود و در آینده این نوع برنامه ها در دانشگاه های علوم پزشکی گسترش می یابد.

اجرای طرح غربالگری سلامت روان دانشجویان

فراهانی همچنین به اجرای طرح غربالگری سلامت روان دانشجویان اشاره کرد و گفت: در گذشته تست های غربالگری سلامت روان برای دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه اجرا می شد اما این تست ها به نحوی نبود که بتواند همه اختلالات روانی را شناسایی کند،بنابراین از این پس یک تست روانی جدید با دقت بالاتر برای شناخت اختلالات روانی دانشجویان در دانشگاه ها انجام می شود.

فراهانی افزود: سلامت مردم هزینه های پنهان و آشکاری دارد و باید علاوه بر جنبه های آشکار سلامت مانند درمان که هزینه های آن مشخص است به هزینه های پنهان هم توجه کنیم.

وی گفت: به عنوان مثال در آمریکا سال گذشته ۱۳۲ میلیارد دلار برای بیماران دیابتی هزینه شد که ۴۰ درصد آن مربوط به از کارافتادگی ناشی از دیابت بوده که به عنوان هزینه های پنهان در نظر گرفته می شود.

منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.