کد خبر: 2706

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ - ۴:۲۳

دیلی میل فاش کرد: پشه عامل انتقال زیکا، پشه‌ای دستکاری شده در آزمایشگاه است

دیلی میل فاش کرد: پشه عامل انتقال زیکا، پشه‌ای دستکاری شده در آزمایشگاه است روزنامه انگلیسی دیلی میل در گزارشی فاش کرد پشه عامل بیماری زیکا، یک پشه دستکاری شده در آزمایشگاه است. دیلی میل فاش کرد: زیکا پشه‌ای دستکاری شده در آزمایشگاه است به گزارش چابکسر نیوز روزنامه انگلیسی دیلی میل فاش کرد، پشه […]

دیلی میل فاش کرد: پشه عامل انتقال زیکا، پشه‌ای دستکاری شده در آزمایشگاه است
روزنامه انگلیسی دیلی میل در گزارشی فاش کرد پشه عامل بیماری زیکا، یک پشه دستکاری شده در آزمایشگاه است.

image

دیلی میل فاش کرد: زیکا پشه‌ای دستکاری شده در آزمایشگاه است به گزارش چابکسر نیوز روزنامه انگلیسی دیلی میل فاش کرد، پشه عامل بیماری زیکا، یک پشه دستکاری شده در آزمایشگاه است.

این روزنامه انگلیسی در گزارشی نوشت: شرکت فعالی در بیوتکنولوژی با عنوان اوگزیتک (Oxitec) مستقر در دیدکوت (Didcot) واقع در چهارده کیلومتری جنوب آکسفورد و وابسته به دانشگاه آکسفورد در انگلیس، از سال ۲۰۱۲ مدت‌ها بر روی این نوع پشه تحقیق می‌کرد. آن‌ها به مهندسی ژنتیک این پشه مشغول شدند. هدف آن‌ها این بود که پشه‌ها پیش از تخم گذاری بمیرند و جمعیت آن‌ها که ناقل بیماری زیکا بودند، کاهش یابد.

در‌‌ همان زمان تعدادی از دانشمندان با این طرح مخالف بودند و ادعا می‌کردند که دستکاری در این پشه می‌تواند بحرانی جهانی ایجاد کند. اما شرکت اوگزیتک با این ادعای دانشمندان مخالفت کرد.

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت اوگزیتک را در ماه اوت ۲۰۱۵ با ارزش ۱۶۰ میلیون دلار از دانشگاه آکسفورد خریداری کرده است.

ویروس زیکا به سرعت در جهان منتشر می‌شود. تاکنون هیچ دارویی برای درمان این بیماری موثر نبوده است و واکسن مناسبی نیز برای آن یافت نشده است. اما اخیرا گزارش‌هایی در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد ویروس زیکا، یک جنگ بیولوژیک آمریکا علیه بشریت است.

مرکز مطالعاتی رنتس نیز با نامیدن بیماری زیکا به عنوان یک جنگ زیست محیطی، آمریکا را در این مسئله مقصر دانست. در این گزارش آمده است: پشه‌های مهندسی شده در مزارع متعلق به بیل گیتس در آمریکای لاتین منتشر شده است. بیل گیتس این مزارع را به انجام ازمایش‌های علمی اختصاص داده است.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، فقط در برزیل دست کم چهار میلیون نفر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

بیماری زیکا با تب دنگی و تب زرد و برخی از بیماری‌ها در غرب رودخانه نیل شباهت دارد، ناقل آن هم پشه‌ای به همین نام است. این بیماری در مادران باردار بسیار شیوع دارد و فرزندان آن‌ها با بیماری میکروسفالی یا مغز کوچک مبتلا می‌شوند. به دنبال شیوع این بیماری، مقامات آمریکای لاتین و دیگر کشورهایی که این بیماری در آن‌ها شایع شده است، ‌از زنان خواسته‌اند که تا مدتی باردار نشوند. اما سئوال اینجاست که این پشه از کجا آمده است و این بیماری چگونه شیوع پیدا کرد؟ ویروس زیکا قبلا در آفریقا شایع بود، اما نشانه‌های بیماری آن بسیار خفیف‌تر بود. دانشمندان معتقدند یک تغییر ژنتیکی و بیولوژیکی در پشه ناقل آن منجر به تولید و شیوع این بیماری شده است. تجربه نشان می‌دهد که عمدی بودن شیوع این بیماری امکان پذیر است.

آمریکا در انتشار بیماری سابقه طولانی داشته است. به طوریکه شرکت‌های داروسازی آمریکایی کشورهای آمریکای لاتین، آفریقایی و برخی از کشورهای اسیایی را آزمایشگاه داروهای خود می‌دانند. در سال ۱۹۳۱، دکتر کورنلیوس رودس، یکی از پزشکان موسسه راکفلر در تحقیقات پزشکی، سلولهای سرطانی را به چندین انسان سالم تزریق کرد. او بعد‌ها همین آزمایش را بر روی سربازان آمریکایی و بیماران بیمارستان‌ها تکرار کرد.

در سال ۱۹۳۲نیز، در مطالعات مربوط به بیماری سفلیس، با عنوان توسکجی سفلیس (Tuskegee Syphilis) عامل این بیماری به دویست مرد سیاه پوست در گواتمالا تزریق شد و از آن‌ها به عنوان خوک آزمایشگاهی استفاده شد. در فرایند مطالعه با وجود اینکه محققان آمریکایی می‌دانستند این دویست نفر به بیماری سفلیس مبتلا شده‌اند، اما آن‌ها عامدانه از درمان این بیماری سرباز زدند و این افراد با درد و رنج فراوان در اثر این بیماری درگذشتند. مسئله‌ای که در ‌‌نهایت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا را وادار کرد که رسما از دولت گواتمالا بابت این اقدام غیرانسانی عذرخواهی کند.

آزمایش‌های آمریکا روی مردم فقیر گواتمالا، سال گذشته در جریان مطالعات سوزان روربی، استاد کالج ولسلی افشا شد به طوری که باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا مجبور به عذرخواهی از آلوارو کالوم، رییس جمهوری وقت گواتمالا شد آمریکا سابقه بسیار زیادی در آزمایش دارو‌ها و بیماری‌ها بر روی انسان‌ها دارد که انتشار ویروس زیکا در آمریکای جنوبی نیز نمونه‌ای از این اقدامات ضد حقوق بشری و ضد انسانی آمریکا است.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تقویم شمسی
اسفند ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« بهمن    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹