کد خبر: 4871

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ - ۱۵:۲۶

قهرمانی چابک :قهرمانی اگر قهرمانی شد به برکت همین وجود نظام بوده

به گزارش چابک خبر در مورخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۵ مصاحبه ای خواندنی با موضوعات خاص با مرحوم روح اله  قهرمانی چابک در سایت شخصی ایشان منتشر شد که جهت استحضار شهروندان عزیز چابکسر مجددا باز نشر می شود اکثر گیلانیان سال ۸۳ را با برف وحوادث پس از آن بخاطر می آورند.برف ۸۳ تنها در […]

به گزارش چابک خبر در مورخ ۷ آذر ماه ۱۳۹۵ مصاحبه ای خواندنی با موضوعات خاص با مرحوم روح اله  قهرمانی چابک در سایت شخصی ایشان منتشر شد که جهت استحضار شهروندان عزیز چابکسر مجددا باز نشر می شود

اکثر گیلانیان سال ۸۳ را با برف وحوادث پس از آن بخاطر می آورند.برف ۸۳ تنها در شهرهای رشت و آستانه طی ۴ روز بارید و زمان شروع بارش تقریبا اواخر بهمن بود که معمولا زمین گرمتر شده و برف و یخ زودتر آب میشود.رشت فلج شده بود،میزان خسارات مالی و جانی وارد شده سبب شد تا مردم خاطره ی خوشی از بارش رحمت الهی نداشته باشند.

ما برف سال ۸۶ طی ۱۰ روز کل استان را سفیدپوش کرد،زمان شروع اواسط دی ماه بود که زمین نیز سردتر است.با این حال استاندار جدید بحران را بخوبی مدیریت کرد.

در چنین شرایطی برای نخستین بار نام روح ا… قهرمانی چابک بر سر زبانها افتاد.همه جا صحبت کفایت از او بود و همه تحسینش میکردند.

پس از چهار سال تکیه زدن بر مسند استانداری، علاوه بر مدیریت بحران خشکسالی و اجرای چندین و چند پروژه ی عمرانی و اقتصادی موثر در استان جایش را به استاندار بعدی داد تا “سفیر تام الاختیار و فوق العاده” ی جمهوری اسلامی ایران در همسایه ی استراتژیک یعنی کویت شود.با اتمام مدت ماموریت در میان موجی از رضایتمندی و بدرقه ی با شکوه میزبان با “غرور و افتخار” به کشورش بازگشت تا خود را برای انتخابات مجلس نهم مهیا کند اما در عین ناباوری صلاحیت وی احراز نگردید.

در آغاز دولت تدبیر و امید نامش بعنوان جدی ترین گزینه ی وزارت مسکن و شهرسازی مطرح شد،امری که به هر دلیل به وقوع نپیوست تا معمای قهرمانی پیچیده تر شود.

لکن امروز روح ا… قهرمانی چابک مجددا پای به عرصه بازگشته -اینبار از زادگاهش…

گویی هنوز دل آزرده است اما نه از عدم احراز صلاحیت

شاید از لبانی که جای خالی حضورش در انتخابات دوره ی قبل را یاد نکردند،گفتگویی که در ذیل آمده حاصل تلاشی است که کوشیده وی را به چالش بکشد.در طول این مصاحبه او حتی کلمه ای را تصحیح نکرد تا به نگارنده ثابت کند “دود همیشه از کنده بلند میشود” و البته موفق هم شد.

۱- ٱقای قهرمانی اجازه بدید مصاحبه رو از دوره ی قبلی انتخابات مجلس یعنی دوره ی نهم شروع کنم،اصولا چرا شخصی(شخصیت حقوقی) که در نظام مقدس جمهوری اسلامی استاندار بوده،سفیر کبیر بوده و…باید ردصلاحیت بشه؟

خوب اولا شما خودتون جواب سوالتون را دادید،قهرمانی اگر قهرمانی شد به برکت وجود همین نظام بوده،نظر شمارو به این نکته جلب میکنم که بنده در سه دولت آقایان هاشمی خاتمی و احمدی نژاد مسئولیت داشته ام و طی یک پروسه ی طبیعی در مراتب سازمانی پیشرفت کردم.حال آنکه هرسه ی این دولتها همسو و از یک جناح سیاسی نبوده اند.لذا میبینید که در چارچوب همین نظام از معاون استاندار به استاندار گیلان نایل ٱمدم و سپس سفیر کبیر کشورم شدم،این یعنی اینکه مورد وثوق نظامم و عدم احراز صلاحیت اینجانب و بعضی دیگر صرفا به معنی خاصی نیست،نظام برای رشد و تربیت امثال قهرمانی هزینه کرده،بدیهی است که این حق برای حاکمیت وجود دارد همانطور که صلاح میبیند عمل کند ولی امکان اعتراض و حتی حضور مجدد در دوره ها و عرصه های دیگر را برای همین رد صلاحیت شدگان باز گذاشته است.

۲- علت ثبت نام شما از حوزه ی انتخابیه رودسر چه بود؟

شما میفرمایید چرا حوزه ی رودسر و املش،بنده عرض میکنم چرا رودسر و املش نه؟اینجا،زادگاه من است،عجیب نیست بنده زمان ثبت نام در زادگاهم باشم،روح ا… قهرمانی چابک هرگز گذشته اش را فراموش نمیکند.

۳- جنابعالی از محبوبیت خاصی در بین مردم رشت برخوردار هستید،علت این محبوبیت چی میتونه باشه ،اینکه اقتدار رسمی و اداری هرگز وجهه ی کاریزماتیک شما رو تضعیف نکرد بلکه شاید تقویت هم کردخودش جای بحث و بررسی داره،اما من میخوام نظر خود شمارو درباره این مساله و علتش بدونم؟

البته من هم موافقانی دارم و هم مخالفانی(متواضعانه)که البته اگر راهی مجلس شوم طبیعی است که نماینده ی هردوی اینان خواهم بود،مردم هم لطف دارند اما مسلما اینجانب در هر زمان و مکانی که در خدمت ملت ایران بودم صرفا انجام وظیفه کردم و برای اینهمه محبت دنبال دلیل هم نمیگردم،بنظر من مردم ما انسانهای قدرشناسی هستند و افراد وظیفه شناس را هم فراموش نخواهند کرد،همین!

۴- آیا تصور می کنید این محبوبیت را در بین مردم حوزه ی رودسر و املش و…نیز داشته باشید؟

قطعا به یاری خدا

اما این بدین معنی نیست که خودم را در حوزه ی انتخابیه ی رودسر از پیش برنده بدانم،رودسر و کلا گیلان قهرمانی ها دارد،اگر روزی بگوییم قهرمانی در رودسر رای نیاورده چون پایگاه مردمی نداشته مثل اینست که بگوییم قهرمانی تایید صلاحیت نشده چون مورد وثوق نظام نیست.

۵- چه تضمینی وجود دارد که روح ا… قهرمانی چابک بعنوان مدیر سیاسی-اجرایی موفق قانون گذار موفق نیز بشود؟

هیچ تضمینی،اما پیشینه و کارنامه ی روح ا… قهرمانی چابک(روی نام کاملش تاکید دارد) ضامن و گواه اینست که او قطعا تمام تلاشش را در مجلس به کار خواهد بست تا گیلان قهرمان شود.

۶. علامت سوال بزرگ در ذهن من اینه که شما پس از یکدوره طولانی انواع مسئولیت ها و کارنامه ی درخشان با چه انگیزه ای قصد بازگشت مجدد به کانون قدرت و عرصه ی نمایندگی مجلس را دارید؟

 

مساله اصلا کانون قدرت نیست،مساله گیلانست،مردمست،نظام است،مساله مساله ی میهن پرستیست،بنده در همین مدت هم خارج از گود نبودم و شما بهتر میدانید که چه میگویم و ٱنچه که میگویم حقیقت دارد.

۷- ٱقای قهرمانی شما خودتون رو دقیقا یک روشنفکر مذهبی میدونید یا مذهبی روشنفکر؟

هم مذهبی و هم روشنفکر،مگر میشود به زبانی حرف بزنیم که بیست و هشت حرف ٱن زبان دینی ما است و مذهبی نباشیم،اسلام بخش مهمی از هویت فرهنگی ما است،کمااینکه مذهب شیعه ی اثنی عشری نیز نتیجه ی روشنفکری و روشن گری علمای دینی ما بوده و هست وگرنه امروز چه فرقی با جریانات حامی داعش میکردیم؟

۸- بعنوان استاندار دولت قبلی عملکرد استاندار دولت فعلی را چگونه ارزیابی میکنید و فکر میکنید و اگر چنانچه روز هفتم اسفند پیروز شوید،بعنوان نماینده نسبت به عملکرد استاندار فعلی موضع منتقد خواهید گرفت یا موضع همسو؟

خوب است،ولی میتواند خیلی بهتر ازین هم باشد،فکر کنم جواب هردو سوال شما را دادم.

۹- بعنوان “سفیر تام الاختیار و فوق العاده” نمره ی ارزشیابی شما به عملکرد دولت یازدهم در حوزه های سیاست خارجی چند است؟

ارزشیابی را که باید در پایان چهار سال انجام داد و فعلا هم کار من نیست ولی از نقطه نظر ارزیابی تا به امروز باید بگویم بهتر ازین هم می تواند بشود.مثلا در همین قضیه ای که برای سفارت عربستان پیش آمد،چون رهبری قبلا ورود غیرمجاز به سفارت انگلستان را نکوهش کرده بودند و خوب ایشان فصل الخطاب هستند،دولت هم موضع گیری اش را کرد و پیگیری قضایی عاملانش را هم در دستور کار قرار داده ولی در عین حال دستگاه دیپلماسی میتوانست برای عواقب احتمالی،از جمله قطع رابطه ی برخی از هم پیمانان آل سعود ازپیش تدبیر کند.

۱۰- و بعنوان کاندید نمایندگی موضع شما نسبت به عملکرد نماینگان فعلی چیست،بهرحال شما استاندار دولتی بوده اید که برخی ازین عزیزان هم نمایندگان هم دوره و گاه نزدیک به همان دولت بودند؟

اولا این دو ربطی بهم ندارد،مجلس و دولت قوای مستقل نظام اند،دوما این نمایندگان هم با رای همین مردم به مجلس رفته اند سوما اگر همه چیز مطلوب بود که حضور بنده در عرصه ی انتخابات توجیهی نداشت،بنده با شعار تغییر ٱمده ام.

۱۱- فرمودید که در سه دولت آقایان هاشمی،خاتمی،احمدی ن‍‍ژاد مسئولیت داشته اید،خوب؟فتنه یا انحرافی؟مساله اینست…

بنده به عنوان یک نیروی کاری، همیشه بدون هیچ گرایشی به حواشی در خدمت مردم بوده ام و وابستگی به شخص یا گروه را مانع فعالیت های آزاد و پویا برای خدمت کامل به جامعه و مردم می دانم .

 

فاش می گویم و از گفته خود دلشادم

 

بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم

 

بدیهی ست اسلام و ولایت فقیه تارو پود فعالیت های ما را تشکیل می دهد.

۱۲- ٱیا بعنوان نماینده مردم استان و شهرستان راهکارههایی برای خروج از رکود فعلی متصور شده اید؟

قطعا،تغییربرنامه میخواهد،اما اگر میخواهیم گیلان را بهتر از ٱنچه امروز بدستمان رسیده تحویل فردا دهیم مردم ما باید بیش و پیش از ٱنکه شخص را انتخاب کنند،راه را انتخاب کنند.

۱۳- بعنوان سوال آخر آیا خاطره ی ناگفته ای از برف سال ۸۶ بخاطر دارید که بخواهید تعریف کنید؟

خوب بخاطر دارم بارش برف وارد روز هشتم شده بود و من درین مدت روزی دو تا سه ساعت بیشتر نمیخوابیدم،یعنی واقعا خوابم نمیبرد.وقتی آنروز خواستم از منزل خارج شوم با ممانعت همسرم مواجه شدم.ایشان میگفتند که شما دیشب فقط دو ساعت در منزل بودید و مدتیست استراحت نکردید.علیرغم مخالفت ایشان در را باز کردم که از ساختمان بسمت حیاط بروم.با منظره ی عجیبی روبرو شدم،چند لحظه در جای خودم میخکوب بودم،انگار اتفاق غیرمتعارفی رخ داده بود.(اشک در چشمانش حلقه میزند)حدود ۲ متر برف روی زمین نشسته بود ولی درست وسط حیاط راه باریکی به اندازه ی عبور یک نفر باز شده بود.با اینکه بسیار خسته بودم و فکرم منسجم نبود اما مطمئن بودم یک دلیل منطقی وجود دارد(گو اینکه چند لحظه بود یادم آمد از زیر آن راه،لوله ی آب گرم رد میشده) ولی آن لحظه با همه ی خستگی،انگار صدایی درگوشم میگفت : راه مهیاست بیا…!

منبع: wwww.ghahremaani.ir

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

تقویم شمسی
تیر ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« خرداد    
 1
۲۳۴۵۶۷۸
۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
۳۰۳۱