کد خبر: 5964

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۶ - ۲۰:۲۹

در شورای شهرستان رودسر مطرح شد؛

شوراها از وابستگی به جناح ها پرهیزکنند / افزایش غیرقانونی بودجه شهرداری رودسر در سال ۹۶ / بلاتکلیفی ۴ ماهه بخشداری چابکسر

جلسه شورای شهرستان رودسر عصر شنبه ۲۵ آذرماه در فرمانداری برگزار شد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به نقل از رودسریها ، مسلم احمدیان در جلسه شورای شهرستان رودسر ضمن تقدیر از حضور اعضاء و مهمانان مدعو اظهار داشت: از شوراهای شهر و روستا می خواهیم از حواشی پرهیز کنند و بجای آنکه خود را وابسته به جناح و حزب بدانند خدمت به مردم را سرلوحه کارهایشان قرار دهند.

 

شهرام محمدی یکی از مهمانان این جلسه در خصوص مشکل منزل مسکونی خود که در تقاطع گسکرمحله ورودی به رحیم آباد قرار دارد توضیح داد و گفت: ۱۷ سال است با این مشکل مواجه هستیم و تاکنون ۲ خودرو به حیاط منزل وارد شده و چندین نفر نیز کشته شده اند. وی از اداره راه درخصوص عدم تعیین و تکلیف این مشکل گلایه کرد و اظهار داشت: مگر می شود منزلی که در محدوده راهداری به شهرداری مربوط باشد و با آنکه در کمیسیون کاهش تلفات بهمن ماه ۹۵ به آن اشاره شده، هیچ اقدامی صورت نگرفته است. اگر اداره راه متولی آن است پس چرا توپ را به زمین شهرداری می اندازد. یک استعلام از پلیس راه بگیرید ببینید چند تصادف در این نقطه تاکنون رخ داده است.

 

یداله مقصودی معاون شهردار رودسر با بیان اینکه منزل مسکونی آقای محمدی در محدوده اداره راه است ، اظهار داشت: در زمان پورقربان شهردارقبلی رودسر باتوجه به عدم توان مالی نمی توانستیم غرامت این ساختمان را پرداخت کنیم و با آنکه ۴۰۰درصد عیانی منزل مذکور در طرح قرار دارد، باید قسمتی از ساختمان جمع آوری شود. شهرداری آمادگی بررسی و توافق با صاحب ساختمان را دارد و نیاز است آقای محمدی به شهرداری مراجعه نماید.

 

مسلم احمدیان رئیس شورای شهرستان با بیان اینکه براساس قانون لایحه بودجه شهرها باید به تائید شورای شهرستان برسد ، گفت: اگر این مراحل انجام نشود عمل غیرقانونی صورت گرفته است ، بنابراین شوراهای شهر در سطح شهرستان پس از نوشتن لایحه بودجه آن را جهت تائید به شورای شهرستان ارسال نمایند تا پس از بررسی لازم ، مراحل تائید و ابلاغ آن صورت گیرد.

وی همچنین از شهرداران پنجگانه شهرستان خواست طرح های زیربنایی که نیاز به اعتبارات استانی دارد تهیه و در اختیار شورای شهرستان بگذارند تا در دیداری که با استاندار برنامه ریزی خواهد شد بتوانیم از ایشان اعتبارات لازم را اخذ کنیم.

یداله مقصودی معاون شهردار رودسر گزارشی از بودجه پیشنهادی و تحقق آن اعلام کرد و اذعان داشت: بودجه پیشنهادی شهرداری رودسر ۳۰ میلیارد تومان بوده که تاکنون فقط ۳۰درصد آن محقق شده است. با آنکه بودجه پیشنهادی سال ۹۴، ۱۵۵ میلیارد بوده و براساس قانون این بودجه می توانست ۱۰ الی ۱۲درصد افزایش داشته باشد شاهد افزایش ۱۰۰درصدی بودجه پیشنهادی بودیم که شخصا وارد شدم و تلاش برای جلوگیری از ارسال آن داشتم . هم اکنون شهرداری رودسر ۱۸ – ۲۰ میلیارد بدهکاری دارد.(شهرام محمدی از کمیته تطبیق فرمانداری گفت: بودجه شهرداری رودسر در سال ۹۵ تائید نشده است)

 

عنایت اسماعیل پور شهردار واجارگاه از دعوت در جلسه شورای شهرستان ابراز رضایت کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که شهر واجارگاه را می آزارد نداشتن طرح جامع است و این شهر هنوز طرح هادی اجرا می شود و در این خصوص بارها به استانداری مراجعه کردیم ولی متاطفانه موفق به دیدار با معاون عمرانی استاندار نشدیم. برای طرح جامع شهری مشاور به ما معرفی شد که اهل بوشهر است.
وی خاطرنشان کرد: واجارگاه باغ شهر است ، شهری که ظرفیت و پتانسیل گردشگری و توریستی بالایی دارد با آنکه تراکم ۲۵۰متر است ولی در ۵۰۰، ۱۰۰۰ و ۲۰۰۰متر مسکن می سازند که موجب کاهش سرانه مسکونی در واجارگاه شده است و دنبال افزایش این سرانه هستیم.

اسماعیل پور از ساخت ساختمان تجاری مسکونی با اعتبار یک میلیارد و ۳۰۰ میلیونی در خیابان شهید مطهری بجای حمام قدیمی و سالن چندمنظوره با زیربنای تقریبی ۵۰۰ متری در این شهر خبر داد.

شهردار واجارگاه از احداث ساختمان دانشگاه گیلان براساس توافقات انجام شده خبر داد و اظهار کرد: بلوار ۲۴ متری به طول ۱٫۵ کیلومتر با دو میدان و جانمایی برای استقرار ناوگان حمل ونقل درون شهری و برون شهری برنامه ریزی شده است.

وی اعلام آمادگی شهرداری واجارگاه را در خصوص ساخت ساختمان به کمک خیرین منطقه با زیربنای ۳۰۰۰ مترمربع در صورت طراحی نقشه و تائید آن توسط دانشگاه گیلان اعلام و اذعان داشت:چند روز پیش یکی از خیرین ۱۰۰ میلیون تومان برای ساخت آن به شهرداری کمک کرده است. این دانشگاه متعلق فقط به واجارگاه نیست بلکه برای تمام مردم شهرستان رودسر و شرق گیلان می باشد.

اسماعیل پور ادامه داد: جاده کمربندی سلیم سرا تا خیابان انقلاب را از دیگر کارهای برنامه ریزی شده شهرداری اعلام کرد و با توجه به اینکه مکاتبات با استانداری صورت گرفته پیش از عیدنوروز تعریض خواهد شد.

شهردار واجارگاه گزارشی از بودجه پیشنهادی و تحقق آن در سال ۹۶ اعلام کرد و گفت: بودجه پیشنهادی امسال یکی میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده که موفق به تحقق یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آن شده ایم که ۴۰۰ میلیون آن در ردیف عمرانی خرج شده است. همچنین ۶۶ قطعه در حدود ۱۸۰۰ متر به تملک شهرداری واجارگاه درآمده که ارزش ریالی آن ۵۵۰ میلیون تومان است.

هادی پورامیر رئیس شورای شهر واجارگاه در ادامه این جلسه با قدردانی از دعوت در جلسه شورای شهرستان اظهار کرد: شورای شهرستان به جز یک دوره کوتاه مدت از عمر شوراها ، در همان اوایل فعالیت داشت که در سالهای بعد با رکود مواجه شده است ، از شورا شهرستان می خواهم این مطالباتی که قانون اجازه می دهد به جد پیگیر باشند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که در قانون آمده اینست که ادارات خدمات رسان برنامه های خود را به شهرداری اعلام کنند تا مدیریت یکپارچه شهری تحقق یابد که پیشنهاد می کنم شورای شهرستان در این خصوص رایزنی هایی را صورت دهد.

رئیس شورای شهر واجارگاه به مشکل کشاورزی و چایکاران منطقه اشاره کرد و گفت: از مسئولین کشوری می خواهیم تصمیمی اتخاذ شود و این مشکل چایکاران برای همیشه مرتفع گردد. امیدواریم این فکر در سطح کلان به درستی انجام شود چرا که چای موجب اشتغال صدها نفر در منطقه ما را فراهم آورده است.

پورامیر با اشاره به وجود دانشکده شرق گیلان در واجارگاه شهرستان رودسر اذعان داشت: از همه مسئولین می خواهم کمک کنند تا ساخت دانشگاه تسهیل گردد و باید این امر یک دغدغه شهرستانی شود.
در ادامه جلسه و ترک مهمانان مدعو ، اعضای شورای شهرستان دغدغه هایی که در سطح روستاها و شهرها وجود دارد را بیان کردند.

 

میرزازاده نماینده شورای بخش چابکسر با تقدیر از برگزاری جلسات شورا گفت: تمایل ندارم اوقات اعضای شورا را با مشکلاتی که در سطح بخش گریبان گیر ما شده تلخ کنم ولی ناچارم که آن را به سمع و نظر بزرگواران برسانم. تمام مسئولین امانتداران و وارثان شهدا هستند و امید دهنده به روستائیان با تعامل و هماهنگی می توانیم به داد مردم که ولی نعمتان ما هستند برسیم.

وی ادامه داد:متاسفانه عدم هماهنگی بین فرماندار شهرستان و نماینده مجلس ضررهای بسیاری را دامن گیر شهرستان و بخش ها کرده و این عدم هماهنگی جلوی رشد و توسعه منطقه را گرفته است. مگر گناه مردم چابکسر چیست که ۴ ماه یعنی از بدو تاسیس شوراهای پنجم هنوز تکلیف بخشداری تعیین نشده باشد. آقای کاظمی ۳ روز در هفته و در ساعاتی که خودش می خواهد به بخشداری چابکسر می آید . وقتی بین شورای بخش و بخشداری تعمال نباشد ارباب رجوع سرگردان می شود، حتی دهیاران هم که کار ضروری دارند و برای حل مشکلات روستا به بخشداری مراجعه می کنند نمی توانند بخشدار را ببینند. آن صفا و صمیمیت در چابکسر دیگر وجود نداردکارها به نحو احسن پیگیری نمی شود تمام دغدغه و هم و غم بخش شده منطقه جواهردشت. طبق قانون جاهایی که شورا ندارد دهیار توسط شورای بخش انتخاب می شود ، جواهردشت نیز از این امر مستثنی نیست. کجای قانون آمده دهیار مهر دوم داشته باشد.

 

نماینده شورای بخش چابکسر اذعان کرد: هیچ بخشی در سطح کشور وجود ندارد که مثل بخش چابکسر ۴ ماه بدون تکلیف رها شده باشد. از آقای کاظمی می خواهیم خودش مسئولیت بخشداری را برعهده بگیرد و بخشدار چابکسر شود.

 

جعفر قاسمی نماینده شورای شهر چابکسر نیز از بلاتکلیفی بخشداری ابراز نگرانی کرد و گفت: بحث رفتن بخشدار قبلی نیست بحث بلاتکلیفی بخشداری است پروژه های عمرانی نیمه تعطیل یا تعطیل شده اند. رحمان کاظمی در حد توان خود می تواند مدیریت کند از ایشان که هم معاون عمرانی فرمانداری است نمی توانیم توقع بیشتری داشته باشیم.

وی همچنین از انتقال پلیس +۱۰ چابکسر به کلاچای انتقاد کرد و گفت: این دغدغه همه شهروندان چابکسری است که نیاز دارد شرایطی بوجود آید که چابکسر نیز از داشتن شعبه پلیس+۱۰ بهره مند شود.

نماینده شورای شهرچابکسر همچنین به عدم وجود کارخانجات فراوری گل گاوزبان و فندق در منطقه اشاره کرد و گفت: با اینکه مقام اول تولید این دومحصول در کشور برای شهرستان رودسر است چرا نباید شرایط ایجاد اشتغال این امر در منطقه فراهم شود.

قاسمی ادامه داد: کارخانجات چابکسر همه به تعطیلی رسیده اند و شمال پلاستیک با ۴۰۰ کارگر به ۷۰ کارگر تقلیل یافته ، نخ استرچ تعطیل شده است، نخ قرقره از ۲۵۰ کارگر به ۳ نگهبان رسیده است گیلان فوج ۱۵۰ کارگر داشت که تعطیل شده است و بانک صادرات آن را مصادره کرده است. از مسئولین صنعت و معدن این سوال را دارم بودجه ای که برای کارخانجات اختصاص می یابد کجا می رود.

نماینده شورای شهر چابکسر از مدیریت کارخانه افشره چابکسر ابراز نگرانی کرد و گفت: فردی را برای مدیریت این مجموعه آورده اند که تخصص کافی ندارد. مگر می شود که کارخانه ای با ۳۰ هزار نفر عضو از شهرستان های رودسر و املش را به یک غیر متخصص سپرد.

 

علی ابراهیمی نماینده شورای شهر کلاچای در این جلسه موضوع کمیته امداد و پرونده های مددجویان این بخش که در بخش دیگری وجود دارد را اشاره کرد و گفت: با آنکه دهستان بی بالان و ماچیان در بخش کلاچای وجود دارد ولی پرونده مددجویان در کمیته امداد رحیم آباد که آسیب هایی را به شهر کلاچای رسانده است. اگر واقعا منطقه ماچیان برای رحیم آباد است ، قاسم آباد و چایجان و سیاهکلرود و… را به کلاچای بازگردانید. درست است تقسیمات کشوری صورت گرفته ولی نباید سلیقه ای رفتار شود.

 

یوسفیان نماینده شورای بخش مرکزی رودسر در این جلسه از برخی اطلاعاتی که در فضای مجازی تبادل می شود گلایه کرد و گفت: نماینده شهرستان از ۶ روستا بازدید کرده بود و خبر از برنامه ریزی ما برای پذیرایی از ایشان نداشت متاسفانه برخی انسان های کم بین تصویری از پذیرایی ما از نماینده منتشر کرده اند که فقط می توانیم بگوییم انسان کم بینی هستند.

 

محمد محمدی نماینده شورای بخش کلاچای از مشکل ورودی روستای بی بالان ابراز نگرانی کرد و گفت: با آنکه طرح هادی در این روستا بازنگری شده است ولی هنوز آثار قدیمی صدسال پیش در آنجا وجود دارد. از بنیاد مسکن می خواهیم برای تغییر یا بازسازی این مسیر اقدام کند.

 

مسلم احمدیان رئیس شورای شهرستان رودسر در پایان ضمن تقدیر از اعضای شورا گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته مدیرکل اورژانس گیلان دوشنبه هفته جاری به شهرستان رودسر سفر می کند و موضوع کمبود امکانات اورژانس را پیگیری خواهد کرد.

 

وی همچنین از برنامه ریزی برای دیدار با فرمانده سپاه رودسر و خانواده شهید عشوری و شهدای مدافع حرم شهرستان در آینده نزدیک خبر داد.

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.