کد خبر: 6355

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۱/۱۲ - ۷:۱۹

۱۲ فروردین، آری به جمهوری اسلامی

در ۱۲ فروردین سال ۱۳۵۸ شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ملت ایران به بار نشست و نظام جمهوری اسلامی ایران استقرار یافت.

به گزارش چابک خبر، در دوازدهم فروردین سال ۵۸ نظام سیاسی ایران با آرای قاطع ۹۸٫۲ مردم از نظام سلطنتی به نظام جمهوری اسلامی و حکومت مردمی تغییر یافت
اعلامیه رسمیت یافتن نظام جمهوری اسلامی در ایران، که به امضای امام خمینی (ره) انتشار یافت و در روزنامه های تهران به چاپ رسیده بود با این جملات آغاز می شد:

“جمهوری اسلامی را اعلام می کنم. شما با رای قاطع خود به جمهوری اسلامی؛ حکومت عدل الهی را اعلام کردید، حکومتی که در آن اقشار ملت به یک چشم دیده می شوند و نور عدالت الهی بر همه و همه به یک طور می تابد و باران رحمت قرآن و سنت بر همه کس به یکسان می بارد. مبارک باد برشما که در آن اختلاف نژاد مطرح نیست و همه برادر و برابرند.”
اعلامیه چنین ادامه می یافت:
“مبارک باد بر شما روزی که در آن، تمام اقشار ملت به حقوق حقه رسید. کشور از دست چپاولگران و غارت پیشگان نجات یافت. مقدرات خود را به دست گیرید. مجال به فرصت طلبان ندهید. نگذارید نفتخواران و مفتخواران به صفوف فشرده شما رخنه کنند.”

در این اعلامیه اساسی که به صورت یک سند در تاریخ ایران باقی خواهد ماند و به آن استناد خواهد شد همچنین آمده بود که «۱۲ فروردین» که روز تحقق حکومت الله است از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست و ملت ما باید این روز را جشن بگیرد و زنده نگهدارد.

ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.